Podívejte se na historii charitativního turnaje smíšených dvojic v plážovém volejbale na podporu poskytovatelů sociálních služeb.
Píše se rok 2014 a v jedné nejmenované pražské restauraci, na narozeninové oslavě společného kamaráda Davida, se Roman s Eliškou dávají do řeči. Roman navrhuje zorganizovat charitativní turnájek v plážovém volejbale a protože je nejen volejbalistou, ale také ředitelem společnosti, která poskytuje sociální služby pro děti s postižením, je jasné na čí podporu se bude hrát. Eliščiny kontakty mezi volejbalisty a Romanova chuť uspořádat něco unikátního, jsou základem vznikajícího turnaje. A protože pro pevné základy jsou potřeba aspoň tři pilíře, oslovují Kubu Lébla a ptají se, jestli by se turnaj mohl uskutečnit v areále Beach Braník. Kuba souhlasí a tak zbývá už jen zvolit správné datum a název. Kdo navrhl první sobotu v září se už neví, ale termín byl všemi třemi odsouhlasen a když Roman přišel s názvem Beach Help Cup bylo hotovo. Turnaj vznikl a začala se psát jeho historie.
Prvních pět ročníků turnaje by se neobešlo bez společnosti Hornomlýnská, o.p.s., která převzala na svá bedra pořadatelství turnaje a vytvořila pro něj široké materiální, administrativní a personální zázemí.
V roce 2020 tedy rovných šest let po vzniku celé myšlenky, jsme založili spolek HelpCup, z.s., který se stal jediným pořadatelem nejen Beach Help Cupu, ale také Antuka Help Cupu.
Za dosavadních děvet ročníků projektu jsme
poskytovatelům sociálních služeb rozdělili 1.001.800 Kč.
1. ročník (5. září 2015) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 69.000 Kč.
Vše bylo poprvé, nevěděli jsme jak budou reagovat hráči a hráčky, netušili jsme jestli budou mít poskytovatelé sociálních služeb zájem účastnit se turnaje. Lámali jsme si hlavu s tím, jak vše pořádně vysvětlit, jak sehnat peníze. Přemýšleli jsme nad herním systémem a způsobem rozdělení charitativního výtěžku mezi organizace. Naštěstí jsme byli obklopeni ochotnými přáteli a plni počátečního nadšení jsme snad všechno zvládli. Turnaj jsme vypsali pro 32 týmů a padesát organizací. Každý tým si měl při přihlašování zvolit jednu organizaci. A protože týmů bylo 32 a organizací nakonec 47, vznikl nám virtuální souboj organizací o týmy. Nakonec vše dobře dopadlo a turnaj úspěšně proběhl.
2. ročník (3. – 4. září 2016) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 71.000 Kč.
Namlsaní úspěchem prvního ročníku jsme se rozhodli udělat turnaj jako dvoudenní. Na sobotu jsme naplánovali kvalifikaci a na neděli hlavní turnaj. Organizace, jejichž reprezentanti se v prvním ročníku umístili na předních příčkách, měly možnost nominovat tým přímo do hlavního turnaje. To co na první pohled vypadalo zajímavě se nakonec projevilo jako velmi komplikované a přineslo více negativ než pozitiv. Týmy, které hrály kvalifikaci byly v neděli unavené, týmy, které se do neděle nedostaly byly zklamané, že se nezapojí do vyvrcholení turnaje. Navíc se nám rozmělnila energie a atmosféra turnaje. Vše nakonec proběhlo, ale dvoudenní formát jsme si pro budoucnost zakázali.
3. ročník (2. září 2017) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 79.600 Kč.
Vrátili jsme se k původnímu osvědčenému formátu jednodenního turnaje. Zaznamenali jsme vznik pevných vazeb mezi organizacemi a týmy. Některé organizace již měly předem domluveny týmy, které za ně hrály a nejspíš budou hrát i v budoucnosti. Podařilo se nám uspět v České televizi a Beach Help Cup se poprvé objevuje na televizních obrazovkách.
4. ročník (1. září 2018) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 124.100 Kč (103.200 Kč z Beach Help Cupu a k tomu ještě 20.900 Kč z Antuka Help Cupu).
Hurá, díky neutuchající přízni hráčů a hráček, sponzorů a partnerů se nám daří pokořit mýtickou hranici 100 tisíc korun charitativního výtěžku. Poprvé hrajeme také Antuka Help Cup. Navíc získáváme silnou podporu v české beachvolejbalové špičce, ambasadorkami a patronkami turnaje se stávají Maki s Bárou. Opět jsme byli v televizi a to rovnou ve dvou. Sice nám moc nepřálo počasí, ale úspěšnost turnaje překonala naše očekávání.
5. ročník (7. září 2019) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 156.900 Kč.
Jubilejní pátý ročník se vydařil po všech stránkách, plný počet organizací, plný počet týmů, reportáž v České televizi a hlavně opět rekordní charitativní výtěžek. K našim ambasadorkám Maki s Bárou se přidali patroni Perušič & Schweiner. Silné záštity, výrazná podpora patronů a sponzorů a hlavně skvělé výkony hráček a hráčů, podpořené neméně skvělým fanděním zástupců podpořených organizací, nám udělaly obrovskou radost.
6. ročník (5. září 2020) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 89.000 Kč (52.500 Kč z Beach Help Cupu a k tomu ještě 36.500 Kč z Antuka Help Cupu).
Rok 2020 byl opravdu výjimečný. Založili jsme spolek Help Cup, z.s., který se stal pořadatelem turnaje Beach Help Cup. Dali jsme novou podobu turnaji Antuka Help Cup a hlavně jsme se všichni potýkali s Covidem.
7. ročník (4. září 2021) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 162.300 Kč (99.000 Kč z Beach Help Cupu a k tomu ještě 63.300 Kč z Antuka Help Cupu).
Rok 2021 byl opět ve znamení Covidu, ale také jsme dosáhli na rekordní výtežek. Prvně se nám podařilo získat hlavního sponzora, kterým se stalo Vinařství Maděřič z Moravského Žižkova. Nejen sponzorský dar, ale také ochutnávka skvělého vína dala Help Cupu nový rozměr.
8. ročník (3. září 2022) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 140.000 Kč (71.800 Kč z Beach Help Cupu a k tomu ještě 68.200 Kč z Antuka Help Cupu).
Rok 2022 byl ve znamení pěkného počasí, skvělých volejbalových výkonů v obou turnajích, vína z Vinařství Maděřič a výborné fanouškovské podpory organizací.
9. ročník (9. září 2023) organizacím byl rozdělen výtěžek ve výši 109.900 Kč (55.800 Kč z Beach Help Cupu a k tomu 54.100 Kč z Antuka Help Cupu)
V roce 2023 jsme měli poněkud nižší účast, kterou způsobil pozdější termín turnaje. Holt když je akce vždy první sobotu v září, tak to občas vyjde nešťastně. Nicméně i tak to byl ročník úspěšný. Podpořili jsme 15 organizací. Bech Help Cup hrálo 21 týmů a Antuka Help Cup hrálo 10 týmů. Devátým ročníkem jsme překročili 1 milión korun výtěžku. Děkujeme za podporu Hlavnímu městu Praha, MČ Praha 4, MČ Praha 2, Pražskému volejbalovému svazu, Vinařství Maděřič, společnostem DMA – kompenzační pomůcky a EPAM – Tibetská medicína a všem dalším.